یونیت های فن کویل ، مشکل رسوب آب و تامین دمای آسایش

۰۱:۳۹ ۱۴۰۱/۵/۱۹
سرویس:مزیت های اقتصادی

یونیت های فن کویل ، مشکل رسوب آب و تامین دمای آسایش

رسوب گذاری آب در یونیت های فن کویل موجب افت راندمان انرژی در فرایند سرمایش و گرمایش ساختمان می شود . یونیت های فن کویل در سراسر سال فعال هستند . پنج ماه برای تولید سرما و پنج ماه نیزبرای تامین گرمای مورد نیاز ساختمان ها کار می کنند .
جریان دائم آب سرد و گرم در طول سال استهلاک این تجهیز را به دلیل رسوب آب بیش از سایر تجهیزات خانگی تشدید می کند و موجب نارضایتی ساکنان ساختمان از تامین دمای مطلوب در تمامی فصول و ساعات شبانه روز می شود .
تشکیل هر یک میلی متر رسوب در جدار لوله فن کویل موجب کاهش 10 درصد ی راندمان می شود که این امر به نوبه خود از سال دوم نصب یونیت فن کویل سبب نارضایتی ساکنان ساختمان می شود  ، بطوری که مثلا در تابستان فن کویل شب ها محیط را خنک می کند ولی روزها خانه دم کرده و گرم می شود و یا در زمستان روزها ساختمان گرم و شب ها به ویژه از نیمه شب خانه سرد می شود . این پدیده ارتباطی با موتورخانه مرکزی ندارد و به دلیل تشکیل لایه ای از رسوب در فن کویل ها شکل می گیرد و ساکنان برای حل مشکل مجبور به افزایش دور الکتروموتور فن کویل می شوند . دور بالا علاوه بر افزایش مصرف برق و هزینه آن موجب افزایش استهلاک الکتروموتور شده و همچنین با افزایش صدای فن ، آلودگی صوتی را به همراه خواهد داشت و در پاره ای از موارد افراد مجبور به خرید کولر گازی می شوند که هزینه سنگین خرید و نصب و هزینه برق بار مالی زیادی به خانواده تحمیل می کند .

   راه حلی سودمند
دستگاه های رسوب زدای الکترونیکی شرکت مهندسی الکترونیک بهرشد ، با پاکسازی رسوب داخل فن کویل از رسوب گذاری مجدد آن جلوگیری می کند . با حذف رسوب به صورت غیر مکانیکی نیازی به باز کردن فن کویل ها و مشکلات و هزینه های ناشی از آن نیست .
با رسوب زدایی الکترونیکی فن کویل ، راندمان سرمایش و گرمایش تا ظرفیت اسمی کارخانه ( بین 20 تا 30 درصد ) افزایش می یابد و دمای مطلوب ساختمان در تمامی فصول و ساعات شبانه روز تامین می شود . 20درصد کاهش راندمان ( 2میلی متر قطر رسوب در فن کویل ) حداقل دمای سرمایش به جای 24 درجه در ظهر تابستان از 28 درجه پایین تر نمی آید و در شب های زمستان حداکثر دمای گرمایش به جای 30 درجه از 24 درجه بالاتر تر نمی رود . اختلاف 5 تا 7 درجه کاهش بهره وری ، باعث می شود ساختمان به دمای آسایشی و مطلوب نرسد .
همچنین با کاهش استفاده از الکتروموتور فن کویل ، علاوه بر کاهش مصرف برق و کاهش استهلاک موتور ، آلودگی صوتی ساختمان برطرف شده و با تامین دمای آسایش ، رضایت ساکنان تامین می شود .

رسوب زدای الکترونیکی بهرشد