گزارش تاثیر رسوب زدایی در تاسیسات بزرگ

۰۱:۳۹ ۱۴۰۱/۵/۱۹
سرویس:محیط زیست

مزایای استفاده از دستگاه های ضد رسوب الکترونیکی بهرشد در تاسیسات گرمایشی و سرمایشی

1- برج خنک کننده ی چیلر: با نصب دستگاههای ضد رسوب الکترونیکی شرکت بهرشد در ورودی کندانسور چیلرها،پس از یک تا دو هفته مشاهده می گردد که رسوبات قبلی در برج خنک کننده به تدریج سست شده و می ریزند به طوری که با یک شستشوی ساده می توان سطح پنجره های برج را کاملا تمیز نمود.این امر در تهویه ی مناسب برج و مصرف بهینه ی آب تاثیر چشمگیری دارد.به طوری که موجب کاهش مصرف آب در برج خنک کننده گردیده،از ایجاد فشار کاری چیلرها می کاهد و عملکرد بهتری را در ایجاد خنکی مناسب به دنبال خواهد داشت.تصاویر زیر،مقایسه ی برج خنک کننده ی یک هتل بزرگ پنج ستاره واقع در شمال تهران را قبل و بعد از نصب دستگاههای بهرشد نشان می دهد.          

تصویر1: نمایی از برج خنک کننده ی چیلر670تنی هتل بزرگ آزادی،قبل از نصب دستگاه

تصویر2: همان نما 2ماه پس از نصب دستگاه ضد رسوب الکترونیکی بهرشد
 
2- کندانسور چیلرها:با رفع تدریجی رسوبات قبلی و پیشگیری از تشکیل رسوب جدید در جدار لوله های کندانسور، گرمای گاز مبرد به خوبی و با شرایط استاندارد خنک می گردد .این امر کاهش مصرف انرژی برق در چیلرهای تراکمی و اسکرو وکاهش مصرف گاز در چیلرهای جذبی را در پی خواهد داشت .علاوه بر این با رفع فشار بیش از حد کاری،کاهش صدمات و استهلاک دستگاههای گران قیمت را به دنبال خواهد داشت.به علاوه با حذف فرایند اسید شویی،پوسیدگیهای ناخواسته ی ناشی از اسید شویی نیز رخ نخواهد داد.حذف فرایند مخرب ،هزینه زا و خطرناک اسید شویی از آلودگی خاک و آب نیز پیشگیری می نماید.یاد آور می شویم که هر یک لیتر اسید برحسب غلظت،می تواند بین40تا100برابر حجم خود،آبهای زیر زمینی را آلوده سازد.
 
 
تصویر3:کندانسور چیلر250تنی هتل فردوسی،قبل از نصب دستگاه
 

تصویر4:دو ماه پس از نصب دستگاه ضد رسوب الکترونیکی بهرشد
3- اواپراتور چیلر:نصب دستگاههای ضد رسوب الکترونیکی بهرشد در ورودی اواپراتورها،موجب لایروبی شبکه ی وسیع فن کویلها گردیده،تبادل برودت و حرارت را به خوبی میسر می گرداند.این امر علاوه برایجاد آسایش برای ساکنان،با بهینه نمودن عملکرد فن کویلها موجبات کاهش مصرف برق و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری می شود.
4- منابع کویلی:منابع کویلی پیوسته با ورود آب تازه و دارای املاح،در معرضتشکیل رسوب قرار می گیرند.وجود هر یک میلیمتر رسوب بر روی سطوح لوله های مسی،15درصد به مصرف گاز می افزاید.نصب دستگاههای ضد رسوب الکترونیکی بهرشد،علاوه بر پیشگیری از تشکیل رسوب جدید،  رسوبات قبلی را نیز به تدریج پاک می کند و نیاز به اسید شویی را به کلی برطرف می نماید.به طوری که فرایند پر زحمت و هزینه زای خارج کردن کویل مسی از منبع حذف گردیده و هزینه های تعمیر و نگهداری کاهش چشمگیری پیدا می کند.با حذففرایند مخرب و آلوده کننده ی اسید شویی،خطر سوراخ شدن زود هن/ام کویلهای مسی نیز کاهش یافته و عمر مفید این کویلها تا سه برابر افزایش پیدا می کند.
          
 

تصویر5:کویل رسوب گرفته قبل از نصب دستگاه
 
 

تصویر6:همان کویل دو ماه پس از نصب ضد رسوب الکترونیکی بهرشد.
5- دیگ بخار:با توجه به تبخیر مقادیر قابل توجه آب، دیگهای بخار همواره محل تشکیل رسوبات زیادی هستند. این امر مشکلات زیادی را به بهره برداران محترم تحمیل می نماید.نصب دستگاههای ضد رسوب بهرشد تاثیر به سزایی در رفع معضل رسوب در این تجهیزات دارد.تصاویر زیر موید این ادعا می باشد.

تصویر7:شستشوی یک دیگ بخار2تنی در موتورخانه ی هتل هویزه ی تهران،پس از دو ماه از نصب دستگاه ضد رسوب الکترونیکی بهرشد.فرایند اسید شویی به کلی حذف گردیده است.
6- تصفیه RO:ممبرانها یا غشای سلولزی دستگاههای تصفیه ی اسمز معکوس یا همانROکه وظیفه  ی اصلی فیلترینگ و تصفیه ی آب را برعهده دارند و در صنایع گوناگون اعم از نیروگاهها،پالایشگاهها،پتروشیمی ها و صنایع فولاد کاربرد فراوانی دارند،خود بر اثر تماس مداوم با آبهای سخت،دچار جرم گرفتگی و افت بازده می گردند.این امر تعویض زود هنگام آنها را موجب      می شود.با توجه به اینکه این قطعات کاملا وارداتی می باشند،هزینه بر نیز هستند.نصب دستگاههای ضد رسوب الکترونیکی بهرشد در مسیر آب ورودی این تجهیزات،علاوه بر افزایش بازده آنها،عمر مفید آنها را نیز افزایش می دهد.

تصویر شماره8:دستگاه تصفیه ی آب واقع در نیروگاه خوی

تصویر شماره9:دستگاه ضد رسوب الکترونیکی بهرشد،نصب شده در واحد تصفیه آبROنیروگاه خوی.
7- مبدلهای پوسته- لوله(SHELL-TUBE):در صنایع گوناگون برای خنک کردن هوای فشرده،گازهای مختلف یا سیالهای گوناگون،معمولا از مبدلهای پوسته – لوله استفاده می شود.مسیر گردش آب از مبدل تا برج خنک کننده و بالعکس می باشد.تشکیل رسوب بر روی سطوح مبدلها باعث افت شدید بازده آنها شده و فرایند تولید را مختل می نماید.معمولا این مبدل ها را از مدار خارج کرده با اسید شستشو می دهند.اسیدشویی معمولا باعث سوراخ شدن و از رده خارج شدن این مبدلها شده،هزینه های زیادی را به بهره بردار تحمیل می نماید.نصب دستگاههای الکترونیکی بهرشد در مسیر ورودی این مبدلها،علاوه بر افزایش بازده آنها،عمر مفید انها را نیز3تا4برابر افزایش می دهد.

تصویر شماره10:مبدل پوسته- لوله ویژه ی خنک کاری هوای فشرده در پالایشگاه تبریز.
همانطور که در تصویر بالا مشاهده می نمایید، دو ماه پس از نصب دستگاه ضد رسوب الکترونیکی بهرشد سطوح لوله ها کاملا تمیز و براق هستند.به گفته ی کارشناسان مربوطه،تا قبل از نصب دستگاههای بهرشد،رسوبزدایی72ساعت به طول می انجامید.در این مدت مبدل اضطراری در مدار بود و کارشناسان در مدت تعمیر این مبدل،همواره نگران بودند،زیرا در صورت از کار افتادن مبدل اضطراری، ساعتی50میلیون تومان خسارت توقف تولید پیش می آمد.
 
حذف فرایند مخرب اسید شویی:اسید شویی معایب فراوانی دارد که عبارتند از:

  1. ایجاد پوسیدگی شدید در بدنه ی فلزی تاسیسات و کاهش عمر مفید آن.به عنوان مثال خسارتها و هزینه های خوردگی تاسیسات تنها در ایالات متحده ی امریکا سالانه بالغ بر20میلیارد دلار است.
  2. آلودگی شدید آب و خاک ،زیرا هر یک لیتر اسید بر حسب میزان غلظت،می تواند40تا100لیتر آب را آلوده سازد و با توجه به بحران روز افزون آب،حذف این فرایند مخرب و خطرناک بسیار ضروری می نماید.
  3. پرهیز از انجام عملیات غیر استاندارد در فراین اسید شویی.مثلا در یک هتل بسیار معروف،مشاهده نمودیم که بشکه ی اسید در کنار ستون فولادی پی ساختمان انجام می شود و علاوه بر تخریب موزاییک کف موتورخانه خطر پوسیدگی و فرو ریختن بنا را دارد.
  4. با توجه به فروریختن زمین در جای جای کشور و ایجاد فروچاله های بزرگ،جا دارد که فرایند مخرب و خطرناک اسید شویی هر چه زودتر ممنوع و متوقف گردد.تصویر زیر مخاطرات اسید شویی را نشان می دهد.

 

تصویر8: نمونه ای ازمخاطرات اسید شویی،ستون فولادی پی ساختمان در معرض تخریب شدید قرار دارد .ستونهای دیگر در فواصل دورتر هم در معرض خطر بالقوه قرار دارند.
 
خدمات فنی شرکت مهندسی الکترونیک بهرشد:شرکت بهرشد به عنوان طراح و بزرگترین تولید کننده ی دستگاههای رسوبزدای الکترونیکی در کشور، مفتخر است که همواره در کنار مشتریان محترم قرار دارد و با اجرای بازدید های دوره ای و تست کارشناسی دستگاهها،همواره به ارایه ی خدمات فنی و مشاوره ای می پردازد و از این حیث موجب اطمینان خاطر و آرامش خیال بهره برداران محترم را فراهم می نماید.به علاوه اتکا به منابع فنی و تکنولوژیکی داخلی موجب گردیده که حتی در شرایط دشوار و تحریم نیز بتوانیم به مشتریان محترم ارایه ی خدمت بنماییم.
با احترام- معاونت فنی شرکت مهندسی الکترونیک بهرشد